Aktualność Ruszyły bezzwrotne pożyczki dla firm
ZUS

Ruszyły bezzwrotne pożyczki dla firm

W sobotę weszły w życie znowelizowane przepisy tarczy antykryzysowej. Jednym z rozwiązań, które uległo istotnej zmianie, a które budziło największe chyba emocje, jest rozszerzenie możliwości uzyskania bezzwrotnej pożyczki również na osoby samozatrudnione.

O sprawie pisaliśmy już w zeszłym tygodniu, jeszcze przed ogłoszeniem nowych przepisów. Przypomnijmy,
że choć przepisy dotyczące bezzwrotnej pożyczki obowiązują już od trzech tygodni, to pierwotna wersja tych przepisów nie objęła wszystkich przedsiębiorców. Zgodnie bowiem z pierwotną wersją tarczy antykryzysowej, pożyczka udzielona przedsiębiorcy ulegała umorzeniu tylko wówczas, gdy przedsiębiorca taki wykazał, że przez okres 3 miesięcy od dnia jej udzielenia nie zmniejszył stanu zatrudnienia. Z takiego zapisu wynikało zatem, iż umorzenie dotyczy jedynie tych firm, które zatrudniają przynajmniej jednego pracownika. To zaś oznaczało,
że pożyczka nie może zostać umorzona, gdy została zaciągnięta przez osobę samozatrudnioną.



Z kolei w nowej wersji ustawy uwzględnione zostały zapisy, które umożliwiają umorzenie pożyczki wszystkim mikroprzedsiębiorcom.

Nowe przepisy zostały podpisane przez Prezydenta w piątek i już w sobotę weszły w życie. Oznacza to, że osoby prowadzące działalność gospodarczą i niezatrudniające żadnych pracowników mogą już składać wnioski o bezzwrotne pożyczki w wysokości 5 tys. zł.

Opublikowany w sobotę, nowy wniosek o bezzwrotną pożyczkę umożliwia już złożenie oświadczenia o zerowym zatrudnieniu, co oznacza że jest on już dostępny także dla osób samozatrudnionych.

 

Jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać bezzwrotną pożyczkę?

Maksymalna wysokość pożyczki, o jaką możemy wnioskować, to 5000 zł.

O udzielenie pożyczki może wnioskować jedynie tzw. mikroprzedsiębiorca, czyli osoba prowadząca działalność gospodarczą, która zatrudnia nie więcej niż 9 pracowników.

Pożyczka udzielana jest jedynie tym przedsiębiorcom, którzy prowadzili działalność gospodarczą przed dniem 1 marca 2020 roku.

Środki uzyskane z pożyczki mogą być przeznaczone na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności, czyli np. na opłacenie podatków, składek czy kosztów wynajmu lokalu. Wydatków tych nie trzeba jednak dokumentować.

 

Umorzenie pożyczki

Zgodnie z nowymi przepisami pożyczka umarzana jest na wniosek przedsiębiorcy. We wniosku o umorzenie przedsiębiorca oświadcza, że prowadził działalność gospodarczą przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki. I jest to jedyny warunek, jaki należy spełnić, aby uzyskać umorzenie.

 

Jak złożyć wniosek o bezzwrotną pożyczkę?

Pożyczka udzielana jest z środków Funduszu Pracy. Oznacza to, że wnioski o udzielenie pożyczki należy składać w powiatowym urzędzie pracy właściwym ze względu na miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.

Wypełniony wniosek można przesłać pocztą tradycyjną na adres urzędu pracy. Wniosek można również złożyć w formie elektronicznej, podpisując go Profilem Zaufanym.

Do wniosku należy załączyć umowę pożyczki (treść umowy dostępna jest tutaj) oraz załącznik w postaci formularza pomocy publicznej (załącznik dostępny jest tutaj).

Wniosek o pożyczkę w wersji papierowej można pobrać z tej strony.

Elektroniczny wniosek o udzielenie pożyczki można złożyć na tej stronie