"Kredyt na innowacje technologiczne" jako poddziałanie 3.2.2 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój umożliwia Przedsiębiorcom uzyskanie wsparcia w formie premii technologicznej.
Pozwala ona spłacić cześć kredytu uzyskanego w banku komercyjnym na realizację inwestycji technologicznej. Głównym celem tego poddziałania jest podniesienie innowacyjności i konkurencyjności firm.
Dla kogo
Dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, prowadzących działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej potwierdzoną wpisem do odpowiedniego rejestru i posiadających zdolność kredytową, umożliwiającą uzyskanie kredytu technologicznego na warunkach rynkowych.
Premia technologiczna
Dofinansowanie udzielone prze Bank Gospodarstwa Krajowego na częściową spłatę kredytu technologicznego. Kredyt może być udzielony na innowacje technologiczne:
- wdrożenie własnej technologii
- nabycie technologii
oraz uruchomienie na podstawie technologii produkcji nowych lub znacząco ulepszonych, w stosunku do dotychczas wytwarzanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, towarów, procesów lub usług.
Premia technologiczna może stanowić od 20 do 70% kosztów kwalifikowanych inwestycji technologicznej, w zależności od wielkości przedsiębiorstwa i miejsca lokalizacji inwestycji.
Nie więcej jednak niż 6 mln. zł.
Nowa technologia
To technologia w postaci:
- prawa własności przemysłowej
- wyników prac rozwojowych
- wyników badań przemysłowych
- nieopatentowanej wiedzy technicznej, która umożliwia wytwarzanie nowych lub znacząco ulepszonych, w stosunku do dotychczas wytwarzanych na terytorium RP, towarów, procesów lub usług.
Koszty kwalifikowalne
Wydatki poniesione przez Przedsiębiorcę na realizację inwestycji technologicznej, stanowiące podstawę naliczenia premii technologicznej:
- zakup, wytworzenie, koszty montażu i uruchomienia nowych środków trwałych, z wyłączeniem środków transportu nabywanych przez Przedsiębiorcę prowadzącego działalność w sektorze transportu
- zakup, koszty montażu i uruchomienia używanych środków trwałych, z wyłączeniem środków transportu nabywanych przez Przedsiębiorcę prowadzącego działalność w sektorze transportu
- zakup robót i materiałów budowlanych w celu budowy lub rozbudowy budynków, budowli lub ich części
- zakup wartości niematerialnych i prawnych w formie patentów, licencji, know-how oraz nieopatentowanej wiedzy technicznej
- wydatki ponoszone na wykonanie przez doradców zewnętrznych studia, ekspertyzy, koncepcje i projekty techniczne, niezbędne do wdrożenia nowej technologii
- zakup nieruchomości niezabudowanej lub zabudowanej, w tym zakup prawa użytkowania wieczystego oraz koszty związane z najmem lub dzierżawą gruntów, budynków i budowli lub ich części, poniesione do dnia zakończenia realizacji inwestycji technologicznej, pod warunkiem że umowa najmu lub dzierżawy będzie zawarta na okres co najmniej 3 lat od przewidywanego terminu zakończenia realizacji inwestycji technologicznej, do wysokości 10% całkowitych wydatków kwalifikowalnych.
Jak uzyskać premię technologiczną
- Przedsiębiorca składa do banku komercyjnego wniosek o udzielenie kredytu technologicznego
- Po uzyskaniu promesy lub zawarciu warunkowej umowy kredytu Przedsiębiorca składa do BGK wniosek o dofinansowanie projektu
- Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku BGK przyznaje promesę premii technologicznej
- Przedsiębiorca zawiera z bankiem komercyjnym umowę kredytu
- BGK podpisuje z Przedsiębiorcą umowę o dofinansowanie inwestycji technologicznej
- BGK wypłaca premię technologiczną w ramach płatności pośrednich w trakcie realizacji inwestycji oraz w ramach płatności końcowej po zakończeniu realizacji projektu
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. Nr 116, poz. 130 ze zm.)
Program Operacyjny Inteligentny Rozwój 2014-2020
Źródło: Bank Gospodarstwa Krajowego