Aktualność Prosta Spółka Akcyjna z popisem prezydenta. To ważna zmiana dla startupów
money.pl

Prosta Spółka Akcyjna z popisem prezydenta. To ważna zmiana dla startupów

Nowy rodzaj spółki zacznie obwiązywać od marca przyszłego roku. Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu spółek handlowych.

Nowy rodzaj spółki ma m.in. skrócić czas rejestracji firmy, uprościć procedury, a także procedury w trakcie pracy zarządczej, np. zarząd może być 1-osobowy. Wprowadza także szybką rejestrację elektroniczną w ciągu 24 godzin za pomocą formularza, to także brak barier wejścia czyli 1 zł kapitału na start.

Jak podała Kancelaria Prezydenta prosta spółka akcyjna ma dać również dużą swobodą
i elastyczność w określaniu rodzajów akcji i zasad działania spółki. Ułatwi też dysponowanie środkami spółki i uprości jej likwidację.

Ustawa jest ostatnią z pakietu 100 zmian dla firm przygotowanych przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, o której na łamach money.pl mówiła m.in. minister Jadwiga Emilewicz.
Według resortu PSA ma łączyć cechy spółki z o.o. (stosunkowo proste i mało kosztowne założenie, funkcjonowanie i likwidacja spółki) z zaletami spółki akcyjnej.


Nowy rodzaj spółki ma być również pomocą dla rozwoju startupów w Polsce i zwiększenie ich konkurencyjności.

Według Fundacji Startup Poland, w 2016 r. funkcjonowało w Polsce ok. 2,7 tys. podmiotów, w przypadku których przetwarzanie informacji i pochodne technologie stanowiły kluczowy element ich działalności. Rzeczywista liczba przedsięwzięć typu startup jest jednak znacznie wyższa. Potencjał startupów w 2023 r. to, zgodnie z prognozami Deloitte, 2,2 mld zł wartości dodanej, ponad 50 tys. miejsc pracy i 757 mln zł przychodów dla gospodarstw domowych, podali przedstawiciele resortu.

Nowelizacja zgodnie z zapisami ma obowiązywać od 1 marca 2020 r.